Rady ako zvládnuť prijímacie skúšky na strednú školu
Niekoľko rád a trikov, ako predísť stresu z prijímacích skúšok naa stredné školy ale aj na vysoké školy. Tieto rady sú overené a boli účinné.
Určite poznáte ten pocit, keď píštete (alebo ste písali) náročné a veľmi dôležité písomné práce, či referáty, a často ste z ich výsledku mali strach. Tu máte niekoľko rád a tipov, ako „prežiť“ prijímacie skúšky na bilingvále školy alebo na „tie obyčajné“ školy.
Neučte sa od slova do slova
Nepreháňajte to s učením. Keď si prečítate text alebo teóriu aspoň triktát, vloží sa vám to do pamäte. A sa to budete učiť naspamäť, môže sa stať, že zabudnete na jedno slovíčko z poučky, a hneď prichádza panika spolu s otázkou „Ako to bolo?!“. Radšej sa to naučte rozprávať vlastnými slovami, pri matematike, dejepise či geografii je najlepšie predstaviť si danú úlohu, situáciu.
Uvoľnite sa
Stres a vaše telo nie sú kamaráti. Ak si budete v duchu hovoriť: „Neboj sa, ty to zvládneš.“, je veľká pravdepodobnosť, že skúškou prejdete. Motýle v buchu sú jedným z príznakov, že máte strach z výsledku. Aj keď sa vraví, že keď stresujete, záleží vám na tom čo je a bude, pri písaní testu na toto zabudnite! Treba sa uvoľniť. Predstavte si, že je to len pracovný list, ktorý ste dostali na hodine ako opakovanie na písomku, to vám zaručene pomôže.
Vyplňte všetky políčka a úlohy
Aj keď neviete odpoveď na položenú otázku, NENECHÁVAJTE PRÁZDNE POLÍČKO! Zašktrnite odpoveď, ktorá by podľa vás mohla byť správna, alebo si tipnite. Veď za nesprávnu odpoveď máte rovnaký počet bodov ako za odpoveď neuvednú. Opatí sa to – verte mi!
Zhlboka dýchajte
Trik, ktorý pomôže najintenzívnejšie. Ak máte veľa času, zavrite si oči, a nosom sa nadýchnite najviac, ako sa len dá. Zadržte dych na dve sekundy a jemne vydýchnite (takmer) celý objem vzduchu vo vašich pľúcach. Bude vám to potom lepšie myslieť. Tento trik je najlepšie spraviť na začiatok testu a opakujte ho toľkokrát, ako uznáte za vhodné.
Začnite ľahšími úlohami
Nikdy nezačínajte úlohami, ktoré vám nesadnú. Začnite tými, ktoré považujete za jednoduchšie. Ku ťažším sa vráťte ku koncu alebo po vyplnení ľahších zadaní. Ak by ste začali tými, ktoré sú náročné, zdržalo by vás to a následne by ste stratili množstvo času, ktorý by sa vám zišiel pri úlohách jednoduchších.
Prajem vám veľa šťastia, úspechu a dobrého pocitu pri prijímacích skúškach.