LOADING

Type to search

Reportáže

Zvyky na Luciu

Pod dátumom 13.12. sa skrýva meno Lucia. Toto meno je jedno z veľmi používaných dievčenských mien na Slovensku. Ale jeho popularita nevznikla len vysokým používaním tohoto mena.

Tento deň sa považuje za najkratší deň v roku a najvýznamnejší zo stridžích dní. Na tento deň, keď oslavujú meniny všetky Lucie pripadlo aj veľa zvykov ktoré sa tradujú v domácnostiach a hlavne na dedinách už od nepamäti. Niektoré z nich som si pre Vás pripravila:

-Niektorí v predvečer Lucie jedia cesnak, ktorý ich má chrániť pred zlými duchmi. Robia s ním krížik na čelo, aby zvýšili ochranný účinok.

-Medzi najznámejšie zvyky patrí takzvané „vymetanie rohov“. Mladé dievčatá sú oblečené v bielych plachtách, majú pomúčenú tvár a husie pero v ruke. Chodievajú od domu k domu a vymetajú ako rohy a kúty, tak aj samotných domácich. Tento rituál má odohnať všetko zlé a choroby. Celý večer by sa mal niesť v tichu a každý by mal hovoriť len príležitostne-v nutnosti, alebo najlepšie vôbec.

-V Liptove a Turci sa šírilo, že kto sa pozrie cez dieru v doske, uvidí všetky strigy.

-Najpopulárnejším zvykom bol „luciiný stolček“. S výrobou sa začalo na Luciu a každý deň, až do Vianoc bolo treba na ňom niečo urobiť-vylepšiť. Stolček musel byť zhotovený iba z dreva-bez jediného klinca. Ak ten, čo stolček zhotovil, sedel na ňom na Štedrý večer v kostole, mal by vidieť všetky dedinské strigy otočené k oltáru. Muž potom so stolčekom musí utekať domov, aby ho strigy nechytili. Aby ich zdržal, mal by sypať za sebou mak. Strigy musia mak vyzbierať do posledného zrnka, až potom môžu utekať ďalej.

 

Predošlý príspevok
Ďalšie príspevky

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *